HİPERTANSİYON - Yenipazar Merkez Aile Sağlığı Merkezi
HİPERTANSİYON
20 Kasım 2017 Pazartesi - 20:11
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

HİPERTANSİYON HER YAŞ GRUBUNU ETKİLEYEN SİNSİ BİR TEHLİKE

Hipertansiyon;kan basıncının normal kabul edilen değerlerin üstünde olmasıdır.Ülkemizde hipertansiyon sıklığı giderek artmaktadır.18 yaş üzeri %30 civarında,18-30 yaş arası bu oran %10'larda, 60 yaş üzeri ise %60-70 oranlarında görülmektedir.Artan kan basıncı kalp-damar hastalıkları ve buna bağlı ölüm riskini artırmaktadır.Bunun yanısıra böbrek,ani inme riskinde de artışa neden olmaktadır.Hipertansiyon tanısında en önemli yöntem tansiyon ölçümü yapmaktır.Bu ölçüm yapılırken en az 5 dakika oturarak dinlenmeliyiz, sakin olmalı, hareket etmemeliyiz.Tansiyon ölçümünden 30 dakika önce sigara, kafeinli ve alkollü içecekler içmemeliyiz.Kolumuz kalp seviyesinde olmalıdır.Üzerimizde kolumuzu sıkan kıyafetler olmamalıdır.

Tuz tüketimi kan basıncı artışının önemli nedenlerindendir.Dünya Sağlık Örgütü;günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram olarak önermektedir. Az tuzlu yiyecekler seçmek ve hazırlamak yüksek kan basıncını önlemeye veya düşürmeye yardımcı olabilir. Özellikle taze sebzeler,ızgara veya fırında tavuk,hindi, tuzsuz peynir, ev yapımı az tuzlu çorbalar, taze balık bolca tüketilmelidir.Pastırma,sucuk,konserve yiyecekler,ketçap,cips,ev salçası tuz oranı yüksek olduğu için tercih edilmemelidir.

Yürüyüş yapmak kan basıncımızın dengelenmesinde çok yardımcı olduğu için, düzenli yapmakta çok fayda vardır.Fazla kilolarımızı vermek de önemli bir konudur.

Hekiminiz tarafından tansiyon düzenleyici ilaç başlandı ise, bu ilaçları hergün, mümkünse günün aynı saatinde düzenli olarak kullanmalıyız.

herkese tansiyonsuz günler dileğiyle...

Etiketler : hipertansiyon,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.
Diğer Yazı Başlıkları